Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo

Shk lqimi dhe r nia e shokut Zylo Ndon se vet shkrimtari sht shprehur se me Ark n e Djallit do t ndryshoj p rfytyrimin e let rsis shqipe p r nj shumic lexuesish kontributi m i r nd sish m letrar i tij n proz sht Shk lqimi dhe r nia e

 • Title: Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo
 • Author: Dritero Agolli
 • ISBN: 9789992734094
 • Page: 180
 • Format: Paperback
 • Ndon se vet shkrimtari sht shprehur se me Ark n e Djallit do t ndryshoj p rfytyrimin e let rsis shqipe, p r nj shumic lexuesish kontributi m i r nd sish m letrar i tij n proz sht Shk lqimi dhe r nia e shokut Zylo 1973 Kronik e karrier s s palavdishme t nj zyrtari n vij , romani sht n t nj jt n koh pasqyr e pozit s s mjer t vart sit t tiNdon se vet shkrimtari sht shprehur se me Ark n e Djallit do t ndryshoj p rfytyrimin e let rsis shqipe, p r nj shumic lexuesish kontributi m i r nd sish m letrar i tij n proz sht Shk lqimi dhe r nia e shokut Zylo 1973 Kronik e karrier s s palavdishme t nj zyrtari n vij , romani sht n t nj jt n koh pasqyr e pozit s s mjer t vart sit t tij, Demk s, nj kalemxhi i st rvitur, q pak nga pak sht ndar me talentin.Vitet e fundit, ve an risht pas botimit n Franc , k tij romani i sht rikthyer v mendja Rreth tij sht debatuar shum Jan hequr paralele dhe jan b r analogji me vepra t ngjashme q nuk gjet n tribun botimi n vende t Lindjes ish komuniste Me k t rast sht p rmendur, jo pa nj far udie, shkalla e liris s krijimtaris tek autor t m t talentuar n Shqip ri P r nj gjykim m pran s v rtet s rreth k saj shtjeje, ndoshta duhej v n n dukje fakti q ky roman u paraqit fillimisht si pron letrare e s vetmes revist humoristike t vendit Hosteni si dhe fakti tjet r i njohur, q e qeshura mund son gjith ka P rmbysjet e m dha fillojn me humorin Kur nj periudh historike mb rrin koh n e humorit, kjo do t thot se ajo ka trokitur n astin e zbatic s Ushtari i mir Shvejk shembi lavdin e perandoris , thot Hasheku.P r burokrat t dhe servil t sht shkruajtur jo pak, por faji p rgjith sisht i sht hedhur nj r s pal ose eprorit arrogant, ose vart sit t p rulur Kurse n romanin humoristik t D.Agollit, Zyloja dhe Demka, shkurtime t emrave tradicional Zylyftar dhe Demir , ku nuk merret vesh ku fillon modernizimi dhe ku mbarojn p rk dhelja dhe p rqeshja , e meritojn plot sisht nj ri tjetrin T dy jan shkaktar situatash q e b jn lexuesin t shkulet gazit, por edhe t pezmatohet disi Produkt i nj ri tjetrit, ata jan nj her sh bashk fajtor p r l ngat n q e vet vuajn.P r artin e humorit paraqitja e dy personazheve n bashk faj si sht nj zgjedhje e njohur Mjafton t kujtojm , bie fjala, lidhjet midis Don Kishotit e San o Pan s n vepr n e mir njohur t Servantesit, Oliver Hardin dhe Sten Laurelin Edhe Zyloja me Demk n t till jan , nj n dy apo dy n nj Ata ushqejn nj ri tjetrin dhe nuk mund t ndahen.Zylo pa Demk dhe Demk pa Zylo nuk mund t ket Cili prej tyre sht m shum fajtor Kjo nuk sht nj gj q zgjidhet leht.Komizmi i figur s s Zylos buron nga kontradikta themelore e karakterit t tij ai i jep vetes t tjera vlera nga ato q i takojn , duke menduar se hierarkia shtet rore sht edhe hierarki meritash Shoku Zylo sht nj nga qindra e qindra n pun sit e mes m t nj aparati shtet ror me shum instrumente Ai nuk sht pa merita pune, di ka ka b r p r t mir n e saj, por k to merita n peshoren e shoq ris kan r ndes shum m t vog l se n mendjen e Zylos.N t v rtet Zylo Kamberi sht nj figur tragji komike Veprimet e tij t b jn t qesh sh, po aq sa edhe t ndiesh keqardhje Zyloja nuk sht nj burokrat poterexhi, buj madh, i zhurmsh m Arroganca e tij sht e heshtur Prepotenca e tij sht me z t ul t Veprimet e tij p rher priren nga q llime t mbara, por ojn n gabime trashanike.Zyloja nuk sht i vet dijsh m p r s mundjen q e mundon Ai nuk sht nj burokrat skematik, q shquhet q atje tej P rkundrazi, lexuesi e mbyll librin i bindur se, po t mund t b hej i nd rgjegjsh m p r dob sin , shokut Zylo ndoshta do t i vinin mendt dhe do t gjente forc p r t ndrequr veten Prandaj ai sht nj figur fatkeqe, ku b hen bashk mir sia e q llimit me padijen, me humbjen e ndjenj s s realitetit, t mas s p r t v rtet n N k t kuptim, Zyloja i shfaqet lexuesit n nj pamje sa t rrezikshme, aq edhe p r t i qar hallin.Zyloja nuk i beson faktit, por imazhit q ka n mendje, iluzionit P rmasa e jet s n m nyr n e t menduarit t tij sht z vend suar nga idet format Subjektivisht Zyloja e konsideron veten n pararoj t shoq ris , kurse objektivisht e kufizon at K tu ndahet edhe q ndrimi emocional i autorit Ai e p rqesh, e satirizon, e v n pozit t v shtir personazhin e vet, por edhe i dhimbset, e justifikon disi, madje, n nj far m nyre, ka raste kur duket qart se e merr n mbrojtje, duke mos e zhveshur nga do vler Situatat q kalon Zyloja i jeton me seriozitetin m t madh, kur t tjer t mezi e mbajn t qeshur n Duke ngat rruar forc n e ligjit, t kompetenc s, t t drejtave si epror, me forc n e argumentit, q sht autoriteti m i lart , ai i mvesh vetes atribute t pamerituara, beson verb risht n forc n udib r se t urdhrit, t fjal s Duke imituar modelin q ka zgjedhur si shpres p r n pun sin n ngjitje , ai shmanget nga vetja.Burokrat i uditsh m, n t shumt n e her s i dehur nga nj realitet q nuk ekziston, i m rguar nga jeta e v rtet , megjithat , here her Zyloja thot disa t v rteta lakonike dhe t befta, q ai i quan ese N k to raste sht shum e v shtir t p rdoret p r t em rtimi burokrat Madje thua sa mir do t ishte t mos e pushtonte ajo s mundje e mallkuar, ajo marramendje, ajo dehje q vjen nga iluzionet, ai dyzim i realitetit.Hasheku, n parath nien e romanit t tij t njohur Ushtari i mir Shvejk , thot se k naq sia dhe vler simi m i madh p r t ka qen kur d gjoi nj ushtar t i drejtohej me emrin e personazhit t tij shokut t vet K t k naq si duhet ta ket ndier edhe autori i romanit Shk lqimi dhe r nia e shokut Zylo Zyloja dhe Demka jan b r shenjime kategorish t shoq ris Edhe si burokrat, Zyloja sht i ve ant , disi kapri ioz, kontradiktor, krejt i pangjash m me nj galeri t t r personazhesh t k tij lloji, q gjenden n let rsin humoristike apo johumoristike Zyloja sht nj burokrat me dram , burokracia e tij nuk sht butaforike dhe estradeske Natyra e dyfisht , mosp rputhja nd rmjet q llimit dhe p rfundimit, i provokon lexuesit emocione tejet t kund rta E r nd sishme sht se cilido q t jet emocioni dhimbje, keqardhje, p rqeshje, lexuesit i shkakton ndjenj n e refuzimit ndaj pozit s s personazhit.Zyloja dhe komisari Memo jan dy prej personazheve q e kan v n autorin n prov n e skem s Nj burokrat dhe nj komisar, n nj let rsi t mbushur me burokrat dhe komisar , ishte e v shtir t kishin individualitetin e tyre N se D.Agolli edhe n k to dy raste e tejkalon skem n, duke krijuar nj burokrat t v rtet dhe nj komisar t v rtet , kjo do t thot se ai e ka mundur skem n.Demka, nga ana e tij, gjlthashtu sht sa qesharak, aq edhe i mjer Dikur njeri me talent, me koh ai e ka l n rrug s individualitetin dhe dhuntin e vet, p r t iu n nshtruar vullnetit t detyr s , nj eufemiz m p r vullnetin e eprorit Ai nuk e ka zot sin magjike t kund rshtimit dhe lexuesi thot mir t i b het , por prap s prap ndjen keqardhje p r t.Me Demk n, autori paralajm ron se njeriu i zakonsh m mund ta shp rngul fajin nga vetja dhe t gjej nj alibi, por ai q ka hyr n bot n e mediumeve publike nuk ka alibi Individi fiton aq liri sa meriton P r skllavin e bindur m e mira sht skllav ria.Ku mund t jen sot, pas dy dekadave jete si personazhe nd rmjet lexuesve, Zyloja dhe Demka Nj gj mund t thuhet me siguri ata p rs ri jan bashk Ndoshta mund t ken nd rruar rolet Kjo ndodh shpesh me ifte t till personazhesh N romanin e njohur t Servantesit n fillim Don Kishoti sht krejt jasht realitetit, n bot n e iluzioneve, kurse San o Pan o habitet me lajthitjet e t zotit Por n fund t romanit sht San o Pan o q e humbet sensin e realitetit, duke besuar se sht em ruar guvernator i nj shteti, nd rsa Don Kishoti habitet me naivitetin e shqytarit t tij.

  One thought on “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”

  1. Ishte nje liber qe me beri shume pershtypje kur e lexova, jo se nuk kam degjuar histori nga prinderit per kohen e diktatures, por te lexoja nje roman qe perfaqesonte ate kohe dhe menyren si trajtoheshin njerezit ne te me beri te kuptoj shume gjera. Personazhi i Zylos, edhe pse ngjarja tregohet nga kendveshtrimi i dikujt tjeter, eshte nje personazh qe mund te te beje per te qeshur apo ndonjehere dhe te te vije keq per individet per te cilet flitet. Per shembull mua me vinte shume keq per Demken, [...]

  2. Satire fine! Edhe perse libri eshte perfunduar ne 1972, karakteristikat e deluzionit, zhargonit absurd & mosvetdijshmeria e funksionarve Shqiptare qendrojne pa rezistence edhe sot, 45 vjet me vone.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *